Uskladnění suchých krmiv k zachování maximální kvality.

AdobeStock_191022674

 

Uskladnění suchých krmiv pro naše psí a kočičí společníky jsou základem k jejich zachování kvality, čerstvosti a celkové funkčnosti.

Čtyři nejčastější chyby v uskladnění krmiv

1) První chybou je, že obal na krmivo je otevřený nebo jen pootevřený. Tímto způsobem se urychluje přirozený proces oxidace a zvyšuje se nebezpečí v podobě kontaminace škodlivými bakteriemi. Nejlepší forma skladování je přímo v chytrých pytlích (GRAND VITAL SUPER PREMIUM 76) se zipem nebo přesypáním granulí do uzavřené suché a čisté nádoby, např. barel na krmivo.

MAXI_ESHOP

2) Druhou chybou je časté skladování krmiva v teple a vlhku, což si spousta lidí neuvědomuje. Dost často bývají krmiva skladována např. v garáži, na chodbě, na verandě nebo u topení, kde může negativně působit přítomná vlhkost a teplo. Mnohem lepším způsobem je krmivo skladovat v chladnějším a sušším prostoru. Zabráníme tak ztrátám všech složek v krmivu, např. vitamínů nebo minerálů, a také můžeme zabránit žluknutí. Dále musíme počítat s možností přístupu ke krmivu jiných osob (děti) nebo zvířat (hlodavci atd.).

3) Třetí chybou je krmení nekvalitními a prošlými granulemi. Každé krmivo patří do určité kategorie kvality. Záleží na vás, jestli chcete krmit levným „plnivem“ bez výživy a kvůli tomu nechávat u veterináře tisíce korun za vyšetření nebo krmit slušným a kvalitním krmivem, které zvířeti dodá maximum výživy pro jeho zdraví a vitální život. Pozor vždy na datum spotřeby nebo na rozvažované krmivo. Minimální spotřeba uvedená na obalu je opravdu jen minimální a při zachování maximální péče o balení, není problém tímto krmivem chvíli krmit. Toto platí opravdu jen u kvalitních granulí! Mnohem horší způsob je krmit tzv. „rozvažovaným krmivem“. Krmivo bývá často neoznačené a nevíte, co je opravdu uvnitř, kolikrát bylo přebaleno a v jakých podmínkách bylo skladováno/přebalováno.

4) Čtvrtou chybou je špatná hygiena. Vždy je potřeba dodržovat důležitou zásadu, aby byly nádoby na krmivo a vodu čisté. Vyvarujeme se tak zdravotním potížím jak zvířat, tak nás samotných. Možná je infekce salmonelou nebo jiných nemocí. Správně očištěná nádoba (miska) musí být umyta saponátem a také důkladně usušena.

Dva nejlepší tipy na skladování krmiva:

  • Pokud máte uzavíratelnou nádobu (barel), přesypte do něj obsah pytle. Vždy pečlivě zkontrolujte těsnost barelu a v čase podávání krmiva důkladně uzavírejte víko.
  • Pokud barel nemáte, snažte se používat obaly se zipem. Dnes již  existuje spousta takových obalů na krmiva. Vždy však dbejte na neporušitelnost obalu a vhodné místo pro skladování.

Je vždy důležité dbát na to, že když skladujeme pečlivě potraviny pro nás - pro lidi, musíme pečlivě skladovat i krmivo pro členy naší „smečky“. Jsou to přece jenom naši velcí kamarádi a jejich zdraví nám není lhostejné.