Žadonící „psí oči“, kdo by tomu pohledu odolal?

  Pohled „psí oči“

  Znáte to. Právě obědváte. Vedle sedí Váš psí miláček a vrhá na Vás neodolatelný pohled, zvaný „psí oči“. Váš pes je mistrný herec, umí udělat ten nejkrásnější pohled. Ten by vyloudil i „z jalové krávy tele“. Když si jeho pohledu nevšímáte, upozorní Vás na svojí přítomnost mírným zakňučením, případně výrazným pomlaskáváním, olizováním se a polykáním „na sucho“.
  Tomu se ještě dá odolat.

  Pes loudí u stolu

  Pes dál žadoní, žebrá, škemrá, loudí. Udělá cokoliv, jen aby dostal kus toho Vašeho voňavého jídla.
  Když to nezabírá, upozorní Vás na svoji přítomnost jemným požďuchováním do lokte. Pokud ani to nefunguje, položí Vám hlavu do klína: „jsem tady, páníčku, dej mi konečně kus toho voňavého jídla! Nevidíš, jak mi tečou sliny!“
  Tady se už lámou i silné charaktery. Málokdo odolá vytrvalému vymáhání lidského jídla a nějaký ten kousek mu hodí. A s výchovou psa je konec! To je přesně ten moment, kdy člověk podlehne hereckému mistrovství vlastního psa.
  „Ha, mám to! Ňam! A můj pán mě poslouchá! Vyhrál jsem!“ Váš pes ovládl herní pole! Je vítěz!

  Zesílené žadonění a žebrání psa

  Dáte si předsevzetí. „Příště už mu nic od stolu nedám!“ Dobře.
  Jste u stolu. Jíte. Pes vedle Vás. Chvíli čeká. Dělá „psí oči“. Nic. Pak postupně přehrává dříve osvědčený herecký výkon. Stále nic. Žádné jídlo. To se psovi nelíbí. Přitvrdí hru. Hlava na klíně nepomohla. To je špatné. Tak si Vám stoupne na stehno, abyste ho opravdu nemohli přehlédnout.
  Dívá se Vám zpříma do očí. Udělá nejkouzelnější „psí oči“. Zase nic.
  Psovi se honí hlavou: „To je špatné. Žádné jídlo. Přeci neprohraju!“ A zaštěká na Vás! „Dej mi to jídlo!“ Kdo v tuto chvíli podlehne nátlaku a psovi jídlo od stolu dá, ztratil vše! Pes nad tímto člověkem získal plnou kontrolu. Už ho nikdy neposlechne! Pes je pánem situace!

  Proč o tom píšu?

  Použiji zde ošklivé slovo – zodpovědnost! Majitel psa zodpovídá za jeho ovladatelnost a poslušnost. Jde o sociální vztah nadřízenosti a podřízenosti mezi člověkem a zvířetem. Jasně vymezený a jednoznačně udržovaný vztah mezi majitelem a psem dává psovi jistotu. Pes je šťastný, zná svoje postavení a vše jde správnou cestou.

  Správná výživa psa

  Člověk také zodpovídá za správnou výživu psa. Z praktických důvodů je dnes většina psů krmena granulemi. Trh je přesycen nepřehlednou nabídkou krmiv. Reklama emotivně válcuje děti i dospělé: „Naše krmivo je to nejlepší pro Vašeho miláčka“.  Opak je pravdou. Říkám to nerad, ale ve většině případů by snad bylo krmení psa zbytky z lidské kuchyně pro něj méně škodlivé. Jaké je řešení?

  Profesionální granule pro psy

  V posledních letech vznikají malé rodinné firmy, které vyrábějí špičkové granule pro psy. Tyto firmy vkládají do krmiv dlouholeté profesionální zkušenosti. Základem všeho jsou kvalitní suroviny.
  Špičkové granule české výroby poskytnou Vašemu psovi vše, co potřebuje ke zdravému životu.
  Odolejte loudění „psích očí“. Dejte psovi kvalitní granule. Tím zajistíte, že Váš pes dostane všechny živiny, vitamíny i minerální látky, nezbytné pro skvělý psí život! Nezkazte si to zbytky od stolu.