Jak vypadá základní péče o psa? Sledujte ho a pravidelně ho prohlédněte

  První příznaky obtíží uvidíte hned

  Základem dobrého zdraví a dlouhého spokojeného života vašeho psa je genetická dispozice, adekvátní výživa a vlivy vnějšího prostředí. Pravidelná preventivní péče majitele má obrovský a nezastupitelný význam v každém věku psa a obzvláště u štěňat a starších zvířat.

  Kromě zjevných příznaků nemocí nebo úrazů, které lze snadno rozeznat, např. kulhání, zvracení, ztráta temperamentu, si každý den všímáme příjmu potravy a vody. Stejně důležitý jako příjem je i výdej a konzistence, množství, případné příměsi v trusu, moči.  Správný pohyb je pro psa životně důležitý. Každý pes by měl chodit na procházky (v závislosti na plemeni, věku a dalších faktorech) a mít možnost běhat na volno bez vodítka alespoň jednu hodinu denně. Sebevětší zahrada nemůže procházku nahradit, i kvůli absenci sociálních kontaktů s ostatními psy. Při venčení si můžeme všimnout abnormalit pohybu, kulhání, snadnější unavitelnosti psa. Posuzujeme chůzi a běh. Bolest se může projevovat různě – od neochoty k pohybu, po nepřirozené polohy (pes spí rád na boku a nyní odpočívá pouze na břiše nebo si odmítá lehnout), po jakoukoli zarážející změnu chování.  Každý majitel zná svého psa nejlépe a někdy mohou i zdánlivé maličkosti pomoci ke konečné diagnóze.

  Preventivní péče o psa

  Jednou za týden provedeme komplexní prohlídku psa – zaměříme se na srst, která je důležitým ukazatelem celkového zdravotního stavu psa (všímáme si její kvality a lesku, množství padajících chlupů, holých míst), zkontrolujeme tlapky (správnou délku drápků – zejména u psů žijících uvnitř domu, polštářky – v případě potřeby je můžeme namazat vhodným krémem). Ve městech je v zimě vhodné omýt tlapky vlažnou vodu po každém návratu z venku, aby se zbavily posypové soli. Po procházce prohlédneme psa a odstraníme případné vnější parazity (klíšťata, blechy, kloše a další).

  Na hlavě prohlédneme oči (měli by být jasné, bez výtoku, zčervenání), čenich (vlhký, bez výtoku), tlamu (zkontrolujeme zuby, nepřítomnost cizích těles) a uši (zaměříme se hlavně na množství mazu, zápach). Pozornost věnujeme oblasti pod ocasem i zevním pohlavním orgánům, u nekastrované fenky si všímáme pohlavního cyklu (fáze hárání, výtoku z pohlavního ústrojí) a mléčné žlázy.

  Sledujte i tělesnou kondici

  Ve čtrnáctidenním intervalu kontrolujeme tělesnou kondici psa. Podíváme se na něj a zkusíme nahmatat žebra. Pokud jsou viditelná z dálky, stejně jako kyčelní hrbol, je potřeba zvýšit krmnou dávku. Naopak žebra nehmatná, obalená vrstvou tuku a ztráta siluety (není vidět, kde končí hrudní koš a začíná břicho) je signálem, že psa překrmujeme. Často jsou na vině pamlsky a žebrání u stolu. Pokud jsme si jistí, že krmná dávka je odpovídající věku, kategorii, kondici a konkrétnímu jedinci a přesto pozorujeme hubnutí nebo nadváhu je potřeba hledat příčinu.

  Jak je to s očkováním a parazity

  Očkovací průkaz pas máme v pořádku a hlídáme termíny očkování psa, ve kterých přeočkováváme. V pravidelných intervalech odčervujeme nebo necháváme dělat vyšetření trusu na přítomnost parazitů. Proti vnějším parazitům můžeme použít antiparazitární obojek, spot on, spreje nebo další ochranné prostředky. Ošetření zapíšeme do očkovacího průkazu nebo si vedeme vlastní evidenci.

  Komplexní preventivní péčí od prvních dnů pomůžete vašemu psu prožít kvalitní a šťastný život. Pár minut svého čas vyměníte za jistotu, že jste pro to udělali maximum.